motorsport-tema3.jpg motorsport-mobile-3.jpg


PEUGEOT 3008DKR Maxi v oddychový deň na prvom a druhom mieste Rallye Dakar 2018

dakar-odpocinek.jpg

Po šiestich mimoriadne náročných etapách prechádzajúcich prevažne územím Peru tím PEUGEOT Total konečne dospel do hlavného mesta Bolívie La Paz, kde je počas Dakaru naplánovaný oddychový deň. Dve vozidlá PEUGEOT 3008DKR Maxi posádok Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret a Carlos Sainz/Lucas Cruz držia prvé a druhé miesto s rozdielom 1 h 20 min. pred ich najbližšími prenasledovateľmi. Ešte však zostáva odjazdiť dve tretiny meranej vzdialenosti.

Impozantný rekord

Vozidlo Peugeot 3008DKR Maxi v priebehu prvých šesť dní súťaže naplno preukázalo svoje schopnosti, keď vyhralo štyri etapy (SS2 Despres/Castera, SS4 Loeb/Elena, SS5 Peterhansel/Cottret, SS6 Sainz/Cruz) a dosiahlo tri umiestnenia na prvých dvoch priečkach (SS2, SS4 a SS6) a tiež dve umiestnenia na prvých troch priečkach (SS2 a SS4). „Tím snov“ je v čele súťaže od druhej etapy.

V popredí

Skúsená dvojica Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret sa prvej časti súťaže zhostila s impozantnou konzistenciou. V piatich zo šesť dosiaľ zajazdených etáp sa umiestnila medzi tromi najrýchlejšími, po tretej etape prevzala vedenie a dosiaľ oň neprišla. Teraz táto dvojica vedie s náskokom 27 min. pred svojimi tímovými kolegami.

Krok za krokom

Po zdržaní v úvodný deň sa Carlos Sainz/Lucas Cruz počas týždňa úžasným spôsobom prebojovali späť a vyhrali 6. etapu. Prínosom im je absolútna spoľahlivosť vozidla PEUGEOT 3008DKR Maxi a španielska dvojica je teraz na silnom druhom mieste v celkovom poradí s 53-minútovým náskokom na posádku na treťom mieste.

Zastavenie na ceste

Prvou posádkou Teamu PEUGEOT Total, ktorá získala vedenie (na konci druhého dňa), boli Cyril Despres a David Castera, ktorí jazdili fantastickú súťaž až do okamihu, keď na 180. kilometri štvrtého meraného úseku narazili do uvoľneného kameňa a zlomili pravú zadnú polos na svojom vozidle. Touto nehodou prišli o množstvo času v etape a nabrali niekoľko hodín cestných penalizácií, čo zmarilo ich sny o víťazstve. Dvaja bývalí motocyklisti však odhodlane pokračujú v jazde a v prípade potreby sú pripravení poskytnúť svojim tímovým kolegom pomoc.

Zasiahnutí smolou

Sébastien Loeb/Daniel Elena boli nútení odstúpiť po piatej etape medzi San Juanom de Marcona a Arequipou. Ich PEUGEOT 3008DKR Maxi spadol do diery na dune a v dôsledku nárazu Daniel Elena utrpel zlomeninu kostrče, čo znamenalo, že nemohol pokračovať. Na štarte tejto etapy bola dvojica

na druhom mieste celkového poradia. Večer predtým presvedčivo vyhrali meraný úsek v 4. Etape, ktorá prekonávala najviac piesočné úseky, aké dosiaľ juhoamerický Dakar zažil.

Náročný „oddychový deň“

Hoci ho volajú „deň oddychu“, piatok bude v skutočnosti dňom intenzívnej činnosti tímu PEUGEOT Total. Mechanici využijú deň na kompletnú prestavbu troch vozidiel PEUGEOT 3008DKR Maxi, ktoré pokračujú v súťaži. Táto dôsledná práca bude viac ako rozhodujúca, pretože v sobotu a v nedeľu sa koná maratónska etapa, pri ktorej nebude na konci dňa povolený žiadny servis.

Stále dlhá cesta do konca

Tento rok je deň oddychu stanovený nie v polovici súťaži, ale už po šiestich zo štrnástich etáp plánovaných na Dakar 2018. Hoci súťažiaci majú za sebou už 1 463 súťažných kilometrov, ešte stále zostáva odjazdiť 2 826 meraných kilometrov: inými slovami 66 % celkové súťažnej trasy.

Všetky čísla tohto týždňa

 • Najväčšia rýchlosť:
  195,9 km/h (Despres/Castera, SS3)
  195,7 km/h (Sainz/Cruz, SS3)
  195,3 km/h (Peterhansel/Cottret, SS3)
  194,7 km/h (Loeb/Elena, SS3)
 • Priemerná najväčšia rýchlosť: 108 km/h (6. etapa, Sainz/Cruz)
 • Najvyššia okolitá teplota: 32 °C (SS3)
 • Najnižšia okolitá teplota: 6 °C (SS6)
 • Najvyššia nadmorská výška: 4 732 metrov (SS6)

Klasifikácia po 6. etape:

1. Stéphane Peterhansel (FRA)/J.-P. Cottret (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, 16 h 25 min. 2 s
2. Carlos Sainz (ESP)/Lucas Cruz (ESP), PEUGEOT 3008 DKR Maxi, +27 min. 10 s

3. Bernhard Ten Brinke (NLD)/Michel Perin (FRA), Toyota 4WD, +1 h 20 min. 41 s
4. Nasser Al Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA), Toyota 4WD, +1 h 24 min. 20 s
5. Giniel de Villiers (ZAF)/Dirk von Zitzewitz (ZAF), Toyota 4WD, +1 h 35 min. 59 s
6. Jakub Przygonski (POL)/Tom Colsoul (BEL), Mini 4WD, +2 h 25 min. 16 s
7. Martin Prokop (CZE)/Jan Tománek (CZE), Ford 4WD, +2 h 25 min. 52 s
8. Sheikh Khalid Al Qassimi (ARE)/Xavier Panseri (FRA), Peugeot 3008DKR, +2 h 29 min. 6 s
9. Eugenio Amos (ITA)/Sébastien Delaunay (FRA), Buggy 2WD, +2 h 30 min. 58 s
10. Patrick Sireyjol (FRA)/Francois-Xavier Beguin (FRA), Buggy 2WD, +3 h 25 min. 35 s
TBC. Cyril Despres (FRA)/David Castera (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, +41 h 32 min. 41 s

Najnovšie Články

Registrácia k odberu noviniek

Podmínky ochrany osobních údajů
Uděluji tímto v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů v platném znění (dále jen „ZOOU“) společnosti TOTAL Česká republika, s.r.o., IČO: 411 89 671, se sídlem Praha 8, Pobřežní 620/3, PSČ 18600, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 3582 (dále jen „Správce“) souhlas se zpracováním mnou poskytnutých osobních údajů v tomto formuláři, a to za účelem nabízení výrobků a služeb a zasílání obchodních sdělení.  Souhlas se zpracováním osobních údajů uděluji správci na dobu neurčitou. Poskytnutí souhlasu se zpracováním osobních údajů je dobrovolné. Správce poskytnuté osobní údaje zpracovává manuálně i automaticky, v rozsahu poskytnutých osobních údajů, přičemž je oprávněn provádět zpracování osobních údajů prostřednictvím pověřených zpracovatelů, a to na základě smluv uzavřených podle ust. § 6 ZOOU. Správce tímto informuje subjekt údajů a poskytuje mu výslovné poučení o právech vyplývajících pro něj ze ZOOU, tj. zejména o tom, že subjekt údajů má právo přístupu k poskytnutým osobním údajům, právo na opravu poskytnutých osobních údajů a dále má subjekt údajů v souladu s ust. § 21 ZOOU právo podat žádost o vysvětlení a žádat odstranění nežádoucího stavu, a to zejména blokováním, provedením opravy, doplněním nebo likvidací poskytnutých osobních údajů. Správce je oprávněn osobní údaje subjektu údajů získané za účelem nabízení obchodu nebo služeb předat jinému správci, nevysloví-li s tímto postupem subjekt údajů nesouhlas.  Pokud si Kupující přeje opravit osobní údaje, které Poskytovatel zpracovává, může o tuto skutečnost prodávajícího požádat na následující e-mailové adrese: [javascript protected email] nebo na výše uvedené adrese sídla Správce. Subjekt údajů je oprávněn souhlas kdykoliv odvolat, např. odvoláním souhlasu zaslaného na e-mailovou adresu: [javascript protected email] nebo na adresu sídla správce.

Zároveň tímto uděluji souhlas se zasíláním obchodních sdělení Správce či obchodních partnerů Správce ve smyslu ust. § 7 zák. č. 484/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, a to až do doby odvolání tohoto souhlasu. Souhlas dle předchozí věty lze kdykoliv odvolat, a to na následující e-mailové adrese: [javascript protected email]

resizer-video.png